Origami przestrzenne z prostokąta (np. formaty A4/A3 lub B5 itp.)

Płaszczyzna origami, która jest stosowana w tych technikach to nic innego jak kartka z bloku rysunkowego albo z zeszytu. Ponieważ płaszczyzny takie są najbardziej dostępnymi na rynku kartkami papieru warto przyjrzeć się sposobom ich składania wyprowadzając z tych płaszczyzn: modele z jednego prostokąta – czyli origami przestrzenne z prostokąta, z kilku prostokątów – czyli origami modułowe lub wieloelementowe z prostokąta.

 

Do najbardziej znanych modeli w technikach origami z prostokąta należy czapka, którą wykonaną z gazety zakłada wielu ludzi na głowę podczas malowania sufitu. Czapka ta wielokrotnie używana była jako symbol teatrzyków dziecięcych, programów telewizyjnych, a sposób jej złożenia znają nawet ci, którzy nie wiedzą nic na temat sztuki origami. Wiele osób zna również pukawkę z gazety czy pudełko na spinacze, które często wykonywane było podczas zajęć na lekcjach plastyki lub techniki w szkole podstawowej.

 

Prostokąt miłośnicy origami wykorzystują nie tylko do składania modeli origami. Różne sposoby składania prostokątów wykorzystywane są do tworzenia innych płaszczyzn origami np. kwadratów czy pięciokątów. To poprzez odpowiednie złożenie prostokąta, wykorzystując jego własności możemy złożyć formę, która po odcięciu pewnej części i rozłożeniu utworzy nową płaszczyznę. Po prostokątną płaszczyznę origami miłośnicy składania sięgają najczęściej wówczas gdy opanowali już składanie w innych technikach przestrzennych, a przede wszystkim w technice z kwadratu.

 

Nasze stowarzyszenie w sposób szczególny związane jest z prostokątem jako płaszczyzna do składania. Znak stowarzyszenia przedstawiający chłopca w czapce wykonany jest właśnie z prostokąta. Może go wykonać każdy wykorzystując do składania np. gazetę. Origami z gazety? Tak. To bardzo ciekawa zabawa do której zapraszamy dzieci na imprezach plenerowych, koloniach, czy w szkolnych świetlicach. Z prostokątem związana jest pewna zagadka, którą chcemy tutaj zadać wszystkim miłośnikom origami.

 

Wyobraźmy sobie duży papierowy prostokąt, którego boki są tak długie, iż długość tą trzeba przedstawić w kilometrach. Prostokąt jest również bardzo cieniutki. Ile razy można złożyć taką płaszczyznę origami na pół, stosując tzw. złożenie na kształt książki?

"Składanie to nie tylko zabawa, to poznawanie świata przy użyciu dzieła sztuki." Danusia Jankowiak – 7 lat.