XV BYDGOSKI KONKURS ORIGAMI I PRZEGLĄD UMIEJĘTNOŚCI CZŁONKÓW SZKOLNYCH KLUBÓW ORIGAMI

23.04

2016

XV BYDGOSKI KONKURS ORIGAMI I PRZEGLĄD UMIEJĘTNOŚCI CZŁONKÓW SZKOLNYCH KLUBÓW ORIGAMI

 
     Dziś odbył się XV BYDGOSKI KONKURS ORIGAMI I PRZEGLĄD UMIEJĘTNOŚCI CZŁONKÓW SZKOLNYCH KLUBÓW ORIGAMI. Tak go nazywamy, ale jednak od dawna jest wojewódzki, a nie bydgoski, co ogromnie nas cieszy.
     Tym razem zaprezentowali się uczniowie z 13 różnych placówek. Poza Bydgoszczą gościliśmy Toruń, Tuchole, Mogilno, Białe Błota i Żnin. Do przeglądu przystąpiło 33 młodych miłośników sztuki origami z szkół podstawowych do gimnazjów. Natomiast 10 śmiałków walczyło o tytuł mistrza w części konkursowej. W tym samym czasie nauczyciele i chętni rodzice uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez naszą klubową koleżankę Martę.
 
Jesteśmy zaskoczeni tym jak bardzo poziom umiejętności dzieci z roku na rok szybko rośnie. Prace jakie powstały w przeglądzie były bardzo ciekawe, starannie wykonane i różnorodne. Konkursowicze również nie pozostali w tyle. Nasi mali mistrzowie sięgnęli po bardzo skomplikowane modele do złożenia z pamięci. Wybierali także te trudniejsze schematy do rozpracowania przygotowane przez Marka Chiberskiego. On również miał, razem z naszą koleżanką Kasią, bardzo trudne zadanie, aby ocenić powstałe prace.

     Po długich obradach (w trakcie których nasza szefowa Jola uhonorowała cześć „przeglądowiczów” i przeczytała dzieciom japońską bajkę pt.: „Kłótnia małpy z krabem”) poznaliśmy laureatów konkursu. Oto lista nagrodzonych:

I – Martyna Kowalewska

II – Katarzyna Kobusińska

III – Marysia Owedyk

IV – Wiktoria Żygowska

IV – Wiktoria Wend

IV – Monika Kwiatkowsa

IV – Romana Gabrych

IV – Alicja Kozłowska

IV – Katarzyna Perzyńska

IV – Klaudia Rolbiecka

Gratulujemy uczestnikom naprawdę wysokiego poziomu umiejętności i pięknej wyrównanej walki.

W trakcie dzisiejszej imprezy mieliśmy również okazje obejrzeć wystawę prac plastycznych pt.: „Papierowo-na-około”, która jest wynikiem projektu o tej samej nazwie jaki miał miejsce w Zespole Szkół Nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej. Mali pacjenci, którzy przebywali na leczeniu w dwóch szpitalach w Bydgoszczy zgłębiali tajniki sztuki origami z koła, czego efektem stały się prace, które mamy nadzieje zainspirowały dziś oglądających ekspozycje.

Także zaprzyjaźnione dzieci i ich Panie z Gminnego Przedszkola „Wróżka” w Białych Błotach, choć tym razem nie mogły z nami być, przesłały nam kilka swoich prac, które wzbogaciły naszą dekoracje.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się w przygotowania tegorocznego spotkania. Wysiłek się opłacił i nasi podopieczni mieli dziś prawdziwe święto origami.

Szczególne wyrazy serdeczności  kierujemy do dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 w bydgoskim Fordonie za kolejne życzliwe przyjcie.

Do zobaczenia za rok!

Relacja  z konkursu w galerii

 


 

REGULAMIN XV BYDGOSKIEGO KONKURSU ORIGAMI

I PRZEGLĄDU UMIEJĘTNOŚCI CZŁONKÓW SZKOLNYCH KLUBÓW ORIGAMI.

 

1. Konkurs i przegląd odbywają się w ramach corocznych spotkań szkolnych klubów origami.

2. Celem przeglądu i konkursu jest:

 • propagowanie sztuki ORIGAMI wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, placówek szkolno - wychowawczych;
 • nawiązanie kontaktów przez origamistów z różnych środowisk;
 • porównanie możliwości i umiejętności dzieci w różnym wieku i z różnych środowisk.

3. Organizatorem przeglądu i konkursu jest Bydgoski Klub Origami „ORIZURU” (Oddział Polskiego Centrum Origami) wspólnie z Szkołą Podstawową nr 4 w Bydgoszczy. 

4. Miejsce przeglądu i konkursu: Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Wyzwolenia 4 w Bydgoszczy (Stary Fordon). 

5. Termin: przegląd i konkurs odbędą się w dniu 23 kwietnia (sobota) 2016r. od godziny 10.30 do 13.00.

6. Przegląd będzie odbywał się w 4 grupach wiekowych:.

7. Uczestnicy przeglądu: każda z placówek może wystawić po jednym zespole liczącym max 3 osoby w każdej z kategorii wiekowych. Łącznie szkoła może wystawić nie więcej niż 3 zespoły. 

8. Zasady przeprowadzenia przeglądu:

 • każdy uczestnik pracuje samodzielnie;
 • każdy uczestnik wykonuje z pamięci po jednej pracy w następujących kategoriach:
 • ROŚLINA  (kwiat, drzewko, owoc itp.);
 • ZWIERZĘ  (ptak, ssak, gad itp.);
 • ZABAWKA  (łódka, samolot, pojazd, lub inny dowolny przedmiot);
 • MAŁPA (z racji roku małpy);
 • wszystkie prace muszą być wykonane w technice ORIGAMI PRZESTRZENNE lub PŁASKIE z KWADRATU lub PROSTOKĄTA. Nie wykonujemy prac z kół i innych wielokątów. Wskazane jest, aby jedna z prac wykonana była techniką ORIGAMI MODUŁOWE;

9. Zasady przeprowadzenia konkursu:

 • konkurs przeprowadzany jest indywidualnie;
 • do konkursu każde koło origami może zgłosić 1 dziecko;
 • każdy uczestnik konkursu wykonuje 2 dowolne prace w tym 1 modułową (można korzystać z własnych papierów) z pamięci, oraz 2 prace na podstawie wybranych przez siebie schematów (z 5 do wyboru) przygotowanych przez organizatorów;
 • oceniane będą: trudność prac, estetyka wykonania, umiejętność czytania prostych schematów, dobór papierów;
 • prace oceniać będzie 3 osobowa komisja.

10. Nagrody i wyróżnienia: wszyscy uczestnicy otrzymają indywidualne dyplomy uczestnictwa. Uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy i drobne upominki.

11. Imienne zgłoszenia zespołów w poszczególnych grupach wiekowych należy składać na piśmie do dnia 17 kwietnia 2016r. na e-mail: kropka_byd@interia.pl  z podaniem nazwy Szkoły, grupy wiekowej oraz nazwisk i imion uczestników przeglądu i osobno konkursu, oraz opiekunów. 

12. Kontakt w sprawach organizacyjnych: 

 • Jolanta Gackowska tel.: 052 3437206 
 • Marta Kozłowska tel.: 667475920

13. Ostateczna interpretacja niniejszego Regulaminu należy do organizatorów Konkursu.

ZARZĄD BYDGOSKIEGO KLUBU ORIGAMI „ORIZURU”
Bydgoszcz, dnia 17 lutego 2016 r.

Regulamin do pobrania

powrót