X Święto Origami w Białymstoku

03.03

2012

X Święto Origami w Białymstoku

Rok 2012 to czas jubileuszu dla Białostockiego Klubu Polskiego Centrum Origami.

3 marca już po raz dziesiąty zaprosiliśmy mieszkańców Białegostoku na Święto Origami. Jak zwykle zorganizowaliśmy świetną zabawę dla wszystkich, którzy zechcieli spędzić z nami sobotnie przedpołudnie. 

Prezentacja zdjęć w GALERII

Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Halina Hapunik, która zaskoczyła nas wręczając nam pamiątkowe figurki z okazji jubileuszu. Ten miły gest nie był jedynym symbolicznym podziękowaniem tego dnia. My również postanowiłyśmy uhonorować drobnymi upominkami tych, którzy na co dzień  razem z nami bawią się, uczą i popularyzują sztukę składania papieru pracując w Białostockim Klubie Polskiego Centrum Origami. Dzieci i nauczyciele cierpliwie składają kolejne modele, szukają inspiracji w różnorodnych źródłach i uczą się od siebie nawzajem wymieniając doświadczenia. To wyjątkowa grupa pasjonatów, w której nie liczy się wiek, wykształcenie czy status materialny. Ważne jest jedynie zamiłowanie do zgłębiania tajników tej pięknej, bardzo starej sztuki.
Na zakończenie części oficjalnej Jadwiga Filipowicz odczytała bardzo ciepły list, przesłany do nas aż z Nowej Zelandii przez panią Dorotę Dziamską, prezesa Polskiego Centrum Origami.

Po krótkiej części oficjalnej goście rozpoczęli zabawę. Korytarz i sale lekcyjne na parterze i pierwszym piętrze Szkoły Podstawowej Nr 47 zamieniły się w pracownie origami. Instruktorki cierpliwie wyjaśniały kolejne kroki tworzenia poszczególnych modeli wysyłając co chwilę dramatyczne apele do organizatorów o uzupełnienie zapasów papieru, który znikał w zadziwiającym tempie. Cóż, nie można chyba wyobrazić sobie lepszej nagrody niż tak ogromne zainteresowanie uczestników.

Na korytarzu, przy małych stolikach, swoje umiejętności prezentowali nasi najmłodsi adepci. Przez kilka godzin dzielnie spisywali się ucząc składania żurawi, serduszek, wiatraczków i innych cudeniek na życzenie gości.

Wytężona praca wyczerpuje. Pomyśleliśmy również o tym. Dzięki zaprzyjaźnionym sponsorom mogliśmy przygotować słodki poczęstunek dla dużych i małych łasuchów. Amatorzy herbaty mogli natomiast spróbować różnorodnych gatunków tego pysznego napoju serwowanych przez właścicieli sklepu „Samowar” z Białegostoku.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również kiermasz, na którym można było zaopatrzyć się w piękne papierowe kwiaty ( jak znalazł na nadchodzące Święto Kobiet ), wielkanocne kartki czy chińskie ciasteczka z wróżbą.

Około południa zaserwowaliśmy uczestnikom X Święta Origami kolejną superatrakcję. Pani Anna Kuligowska, właścicielka Szkoły Języka Japońskiego „Akari” w Białymstoku zaprezentowała minikolekcję oryginalnych japońskich kimon letnich. Pokazała również, wcale niełatwy, sposób zakładania stroju. Młodziutkie modelki, uczennice klasy szóstej, założyły kimona według instrukcji i z pomocą pani Ani, a następnie uczestniczyły w ciekawej sesji zdjęciowej zorganizowanej przez naszą nową koleżankę – Magdalenę Długołęcką Drabik. Trzeba przyznać, że zarówno pani fotograf jak  i modelki spisały się na medal.

Myliłby się bardzo ten, kto spodziewałby się już końca atrakcji. Na spotkaniu związanym z Japonią nie mogło oczywiście zabraknąć sushi. Dzięki przyjaciołom z białostockiej restauracji „Tokyo Sushi” mogliśmy poczęstować tym specjałem naszych gości. Jedzenie pałeczkami nie wchodziło w grę w warunkach szkolnych, ale postanowiliśmy zaprezentować krótki instruktaż w wykonaniu Jadwigi Filipowicz, który nota bene znalazł uznanie w oczach realizatorów białostockiego programu „Obiektyw”.

Kiedy już ucichła muzyka i gwar głosów na korytarzach, gdy redaktorzy regionalnego radia i telewizji wrócili do swoich siedzib by montować nagrany materiał, my nareszcie mogliśmy usiąść i dokonać pierwszych podsumowań na gorąco.
X jubileuszowe Święto Origami było bardzo udane. Goście wychodzili zrelaksowani, dumni z wykonanych samodzielnie prac. Usłyszeliśmy wiele komplementów i dowodów zainteresowania naszą działalnością. I chociaż byliśmy zmęczeni to już rodziły się plany organizacji następnego Święta. Mamy nadzieję, że jeszcze ciekawszego i bogatszego w atrakcje.


Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój prywatny czas, aby Święto Origami jak co roku przyciągało tłumy sympatyków i przebiegało w miłej, sympatycznej atmosferze.
Współpraca z pasjonatami jest wyjątkową przyjemnością.

                                                                                                              Barbara Grabowska, Jadwiga Filipowicz
 


3 marca 2012 r. od godziny 10.00  już po raz dziesiąty zapraszamy wszystkich białostoczan zainteresowanych sztuką origami do Szkoły Podstawowej nr 47 przy ulicy Palmowej 28 w Białymstoku na spotkanie z piękną wschodnią sztuką składania papieru.

W programie:
godzina 10.00

  • Spotkanie z origami – sztuką składania papieru. Warsztaty dla dzieci, rodziców, nauczycieli i wszystkich chętnych, którzy zainteresowani są wschodnią sztuką składania papieru. Nauka składania modeli o różnym stopniu trudności prowadzona przez animatorki origami z Polskiego Centrum Origami.
  • Degustacja herbat japońskich przygotowana przez sklep z kawą i  herbatą „Samowar” w Białymstoku.

 godzina 12.00

  •  Prezentacja kimon i warsztaty wprowadzające w tajniki nakładania kimona letniego prowadzone przez Annę Kuligowską ze Szkoły Języka Japońskiego „Akari.

 Sponsor: Restauracja TOKYO SUSHI w Białymstoku.
 

Plakat imprezy do pobrania.

powrót